Close

Hodowla dobermanów
Tira Vento


Doberman – rasa psów stróżująco – obrończych, należących do 2 grupy FCI sekcji pinczery i sznaucery. Jest to największy przedstawiciel pinczerów. Krajem pochodzenia dobermanów są Niemcy – tam tez zostały zarejestrowane jako rasa w 1899 roku. Hodowla dobermanów Tira Vento istnieje od 1992 r.


SZCZENIĘTA

Doberman - cena, usposobienie / charakter, szczeniaki

PSYTira Vento FOXTROTT

(LEO v. Märkischen Land – Tira Vento MEXICANA)
ur: 09.06.2011Envy Me D’Amour VICTOR

(Filimamont Dragon Bite – Granda Cor Rocco)
ur: 16.06.2016Tira Vento CABERNET
(QUIZ vom Schwarze Kraft – Sant Kreal HENNESSY)

ur: 02.06.2017

SUKITira Vento ALABAMA

(Oksamit de Grande Vinko – Tira Vento Becherovka)
ur: 28.10.2014Stay in Style TOFFI

(Troy del Nasi – Stay in Style Jadore)
ur: 02.03.2016Tira Vento KADARKA

(Tira Vento Malibu – Sant Kreal Hennessy)
ur: 5.11.2014Tira Vento LADY BECHEROVKA

(Pride of Russia Urano – Tira Vento Becherovka)
ur: 30.10.2015Tira Vento CUBA LIBRE

(Quiz v. Schwarze Kraft – Sant Kreal Hennessy)
ur: 02.06.2017Tira Vento CAMPARI

(Quiz v. Schwarze Kraft – Sant Kreal Hennessy)
ur: 02.06.2017AURA v. Schwarze Kraft

(Hazar di Altobello – ZZ v. Schwarze Kraft)
ur: 07.06.2017Tira Vento ZOMBIE

(BENTLEY z Padoku – Tira Vento FINLANDIA)
ur: 24.05.2016Tira Vento TRINITY

(Oscar z Padoku – Nabesna Nitra SavSan)
ur: 18.01.2014

Tira Vento
Hodowla dobermanów

Doberman jest jedna z bardzo niewielu ras, których nazwa pochodzi od nazwiska stwórcy. W przypadku dobermana był to poborca podatkowy oraz hycel Fryderyk Ludwik Dobermann z Apoldy w Tyryngii (Niemcy). Z racji swojej profesji potrzebował on psa szybkiego, zwinnego, ciętego, o niskim progu pobudzenia. Podczas doboru psów do kojarzeń kierował się głównie odpowiednimi cechami charakteru. Niewątpliwie rasę zapoczątkowała szara suka, którą Dobermann rozmnażał w celu uzyskania od niej jak najlepszego potomstwa spełniającego jego kryteria.

W 1899 roku dobermany zostały uznane jako rasa, a rok później wprowadzone do niemieckiej księgi rodowodowej. Bardzo szybko nowa rasa, dzięki swym walorom użytkowym i niewątpliwie atrakcyjnemu wyglądowi, rozprzestrzeniła się prawie na całym świecie. Rasa doberman należy do grupy 2 FCI, sekcji 1 (pinczery i sznaucery). Pełna jego nazwa to doberman pinczer – jest największym przedstawicielem pinczerów. Jest to pies średniej wielkości, mocny i dobrze umięśniony. Jego sylwetka jest niemal kwadratowa, mocna, lecz przy tym elegancka i szlachetna w liniach ciała. Po dodaniu do jego dumnej postawy eleganckiego i bardzo wydajnego ruchu oraz wyrazu zdecydowania otrzymujemy psa idealnego. Jest to pies wszechstronnie użytkowy, niegdyś użytkowany głównie jako pies obronny i stróżujący, dziś jako pies pracujący (głównie psie sporty), a przede wszystkim jako wierny przyjaciel rodziny.