Close

Miniature Pinschers

Pinczer miniaturowy – rasa psów stróżujących, wykorzystywana również, ze względu na małe gabaryty ciała, do tępienia gryzoni, głównie szczurów. Należy, podobnie jak doberman, do 2 grupy FCI sekcji sznaucery i pinczery. Wywodzi się również z Niemiec. Jest najmniejszym przedstawicielem pinczerów. 

PSY

JUMBO von Masterhof

ur. 19.09.2013

Ten Luny BILIVER BINS

ur. 25.12.2015


SUKI

Ten Luny EVLALITA ESTA

ur. 22.02.2016

Tira Vento CASABLANCA

ur. 20.03.2019

   Pinczer miniaturowy należy do tej samej grupy FCI i sekcji co doberman, czyli należy do 2 grupy FCI, sekcji 1 – sznaucery i pinczery. Pinczer miniaturowy jest z kolei najmniejszym przedstawicielem pinczerów i pochodzi w prostej linii od pinczera średniego.
   
Niegdyś był wykorzystywany jako szczurołap oraz pies stróżujący. Niewielkie rozmiary ciała, niewyobrażalna szybkość, zwinność, zaciętość i hart ducha czyniły tego małego pieska niedoścignionym w jego walorach użytkowych. Świetnie sprawdzał się jako pomocnik w tępieniu gryzoni – mały rozmiar ciała pozwalał na wejście w najmniejsze zakamarki, a zaciętość czyniła go groźnym przeciwnikiem dość agresywnych szczurów. Dzięki swojemu pobudliwemu temperamentowi i nieufności do obcych również bardzo dobrze sprawdzał się w stróżowaniu, momentalnie informując jego właścicieli o każdym nieproszonym gościu.
   
Pinczer miniaturowy jest typową miniaturką dobermana i tak też powinien wyglądać. Jest to pies niewielkich rozmiarów (do 30cm w kłębie), mocnej budowy, ale jednocześnie suchy i elegancki. Nie może posiadać cech karłowatości. Mimo tego, że jest to pies miniaturowy, nie możemy zapominać jakiego psa miniaturą jest! Mimo, iż jest mały, jest dość pobudliwy, uparty i nieufny do obcych, jednak odpowiednio poprowadzony będzie wiernym, lojalnym i bardzo oddanym towarzyszem rodzinnym .